“Leave Me Alone” Otile Brown Tells Vera Sidika After She Attacks Him

(Last Updated On: January 9, 2019)

Otile Brown and Vera Sidika seem to having a new beef erupting. Recently, rumors started flying on social media that Vera Sidika Beauty Parlour had been shut down and all the employees fired. During their huge fight during the break up, Otile hinted that the business was struggling and that Vera should be putting more effort on it instead of living a flamboyant lifestyle.

Vera has decided to address the rumors on Instagram by replying to various comments from fans who were saying the business had just been closed. She went ahead to blame Otile Brown for spreading false rumors.

“I was told that some ex was spreading these rumors. They wish. NEVER closed at all. Only on Christmas Day. People like it when they see you fall. So even when you ain’t falling they’ll force others to believe you have,” read Vera Sidika’s comment.

Otile Brown couldn’t ignore this accusation and went ahead to give his own response. He said he had never wished for anyone to fall and he will never do so in future. He posted.

Kuna watu watadanganya ili kutengeza urafiki .. unanijua sinaga roho mbaya ..nishakosana na kuchukiana na watu ila sijawai mtakia mtu afeli kwenye maisha mana huo ni ushetani unapomuombea mtu asipate ata kula .. sikufunzwa ivo kabisa… Tofauti yangu na wewe ni kua unaniombea mabaya na kunisema vibaya kila kutwa kwenye group yenu ya WhatsApp wakati mimi mtulivu sana .. unapowashawishi watu kua mimi nimbaya kitabia ata kimaisha wakati sivyo ,watu wanakuchamba wewe kua vipi uka wai kua kwenye mapenzi na mtu kama mimi..kwa hivyo ata wewe thamani yako pia inashuka..usiishi kufuraisha watu hautawai enjoy maisha wala kua na furaha mana hao wanaishi maisha yao wakati wewe unajitahidi kua furahisha , ndio mana nimenyamaza na mengi ambayo yana nichoma moyoni na ningependa kuya sema nakujitetea ila najikaza mana ni baraka unapomfichia mtu uchi wake kwa hivyo ni heri nimpendeze Mwenyez Mungu kuliko Instagram.. Maisha yenyewe mafupi,kama hatupendani basi tusikwazane na kusemana kila kutwa kila mtu afate lake na maisha yaendelee .. #BadMan#wegotnothingbutlove